Op citytrip naar Groningen met kinderen? Misschien denk je bij Groningen vooral aan studenten, fietsen en gezellige terrassen. Maar juist met kinderen is Groningen verrassend leuk. De stad is compact, overzichtelijk en heeft genoeg afwisseling voor een weekendje weg.
Je kunt de Martinitoren beklimmen, door de binnenstad wandelen, naar Storyworld in het Forum, speuren door de stad, lekker eten en een uitstapje maken naar een dierentuin net buiten Groningen. En omdat het centrum niet enorm groot is, hoef je met kinderen niet de hele dag lange afstanden te lopen.
Groningen voelt ver weg genoeg om echt even op reis te zijn, maar blijft gewoon een fijne stedentrip in eigen land.
Citytrip Groningen met kinderen: moi!
“Wat is er dan mooi?” Mijn kinderen snappen er niks van. Ik heb ze net verteld hoe je elkaar in Groningen kunt begroeten. “Moi” dus. Een prima voorbereiding op onze stedentrip Groningen met kinderen.
“Het is wel lang in de auto.” Ook dat klopt, zeker als je niet in het noorden van Nederland woont. Maar juist daardoor voelt Groningen meteen als een echte mini-vakantie. Er gaat nou eenmaal niets boven Groningen. Ook letterlijk.
Groningen is een fijne stad voor gezinnen die een Nederlandse stedentrip willen maken zonder enorme drukte. Je vindt er een levendig centrum, veel jonge mensen, mooie oude gebouwen, leuke musea en genoeg plekken waar kinderen even kunnen bewegen.
Onze uitvalsbasis tijdens dit weekendje Groningen met kinderen is Leonardo Hotel Groningen Stadspark, voorheen Apollo Hotel Groningen. Het opvallende gebouw zie je al vanaf de snelweg liggen. Fijn aan dit soort hotels is dat je vaak net buiten de drukte zit, maar toch snel in het centrum bent.
Na het inchecken worden de knuffels uitgepakt en de bedden verdeeld. Met kinderen is een familiekamer of twee kamers naast elkaar ideaal. Zo kunnen de kinderen slapen terwijl je zelf nog even tv kijkt of rustig zit.
Na een uitgebreid ontbijt is het tijd om de stad in te gaan. Binnen korte tijd staan we in hartje Groningen, klaar voor de eerste en bekendste attractie van de stad: de Martinitoren.

De Martinitoren beklimmen met kinderen
“Kijk, daar gaan wij naar boven klimmen.” Onze jongste dochter kijkt verschrikt naar de grote toren. “Pfff, daar ben ik te moe voor.” We zullen zien.
De Martinitoren, door Groningers ook wel d’Olle Grieze genoemd, is hét icoon van de stad. Je ziet de toren bijna overal bovenuit steken. Een beklimming is een van de leukste dingen om te doen in Groningen met kinderen, vooral als je kinderen houden van trappen, spannende verhalen en uitzicht.
De toren is hoog, de trappen zijn smal en onderweg kom je langs klokken, oude muren en mooie doorkijkjes. Juist doordat je af en toe kunt stoppen, is het met kinderen goed te doen. Neem wel de tijd. Dit is geen klim die je even gehaast doet tussen twee afspraken door.
Tijdens onze rondleiding vertelt de gids enthousiast over de geschiedenis van de toren. Dat de toren meerdere keren is ingestort, maakt vooral onze zoon erg nieuwsgierig. Verhalen over oude muren, klokken en bijzondere vondsten maken het klimmen veel leuker. Onze jongste is al snel vergeten dat ze zogenaamd te moe was.

Boven word je beloond met uitzicht over Groningen. Je ziet de binnenstad, het Forum, de kerken, daken, pleinen en op heldere dagen een stuk van de provincie. Voor kinderen is het leuk om herkenningspunten te zoeken: waar staat het hotel, waar is het station, waar liepen we net?
Je kunt de Martinitoren op eigen gelegenheid beklimmen. Tickets koop je online, bij de Groningen Store of bij de ingang. Controleer vooraf altijd de actuele openingstijden, want die kunnen verschillen per periode.

Wandelen door het centrum van Groningen met kinderen
Na de Martinitoren is het leuk om gewoon door het centrum te wandelen. Groningen heeft een compacte binnenstad met pleinen, winkels, hofjes, kerken, oude gebouwen en gezellige straten.
Begin bijvoorbeeld op de Grote Markt, loop langs de Martinikerk en wandel daarna richting de Vismarkt. Onderweg kom je genoeg winkels, eetadresjes en plekken voor een korte stop tegen. De markt in Groningen is ook leuk om even overheen te lopen. Kinderen kijken hun ogen uit bij de kramen, geuren en drukte.
Het fijne aan Groningen is dat je niet steeds kilometers hoeft te maken. Veel bezienswaardigheden liggen dicht bij elkaar. Daardoor kun je makkelijk afwisselen tussen kijken, iets eten, een museum bezoeken en even spelen.

Storyworld in Forum Groningen
Het oude Stripmuseum in Groningen is gesloten, maar daarvoor is een heel goede actuele vervanger gekomen: Storyworld in Forum Groningen. Dit museum draait om strips, animatie en games. Voor kinderen is dat vaak meteen aantrekkelijker dan een klassiek museum.
Storyworld laat zien hoe verhalen tot leven komen. Je ziet bekende figuren, originele schetsen, animatie, strips en game-elementen. Kinderen kunnen ontdekken hoe verhalen worden bedacht, getekend en gemaakt. Zeker voor kinderen die houden van strips, tekenen, films, games of animatie is dit een leuke stop.
Storyworld zit in het Forum, een modern gebouw midden in Groningen. Dat gebouw is op zichzelf al de moeite waard. Neem vooral de roltrappen omhoog en ga naar het dakterras. Vanaf daar heb je een mooi uitzicht over de stad, met de Martinitoren dichtbij.
Het Forum heeft daarnaast een bibliotheek, filmzalen, horeca en regelmatig activiteiten voor kinderen. Het is dus een fijne plek om in je planning op te nemen, zeker bij minder goed weer.
Forum Groningen met kinderen
Ook zonder museumbezoek is Forum Groningen leuk met kinderen. Het gebouw is groot, modern en heeft veel trappen, roltrappen en doorkijkjes. Het voelt bijna als een ontdekgebouw.
Boven op het dak heb je gratis uitzicht over de stad. Kinderen kunnen vanaf daar goed zien waar ze net gelopen hebben. De Martinitoren staat vlakbij en de Grote Markt ligt letterlijk aan je voeten.
Bij slecht weer is het Forum een handige plek om even naar binnen te gaan. Je kunt er wat drinken, naar de bibliotheek, een kinderfilm pakken of kijken welke activiteiten er die dag zijn. Check vooraf de agenda, want er is vaak iets te doen voor gezinnen.
GRID Grafisch Museum Groningen: let op de actuele situatie
In het oorspronkelijke artikel bezochten we GRID, het Grafisch Museum Groningen. Dat was een heel leuk doe-museum waar kinderen konden ontdekken hoe drukwerk, letters en grafische technieken werken.
Op dit moment heeft GRID geen vaste museumlocatie zoals vroeger. Het museum werkt aan een nieuwe toekomst en organiseert tussendoor tentoonstellingen, educatieve programma’s en activiteiten op andere locaties. Daarom is GRID geen vaste tip meer die je zomaar in een weekendplanning kunt zetten.
Vind je drukwerk, letters en ontwerpen interessant? Kijk dan vooraf op de website van GRID of er tijdens jullie bezoek een tijdelijke tentoonstelling of activiteit is. Is dat niet zo, dan zijn Storyworld en Forum Groningen op dit moment logischer voor een stedentrip Groningen met kinderen.
In dit oudere blog lees je meer over ons bezoek aan het Grafisch Museum en het Stripmuseum.
DoeZoo in Leens
Wil je tijdens je weekend Groningen met kinderen ook even de stad uit? Dan is DoeZoo in Leens een leuke optie. Deze dierentuin ligt op ongeveer een half uur rijden van Groningen en is heel anders dan een gewone dierentuin.
Bij DoeZoo draait veel om insecten en dieren die insecten eten. Denk aan kikkers, hagedissen, slangen, spinnen, vogels en andere bijzondere dieren. Het is educatief, maar ook lekker praktisch en tastbaar. Kinderen die houden van dieren, kriebelbeestjes en een beetje spanning vinden dit vaak geweldig.
DoeZoo is geen enorm dierenpark waar je een hele dag voor nodig hebt, maar juist een fijn uitstapje voor een paar uur. Combineer het eventueel met een ritje door het Groningse landschap of een bezoek aan een dorpje in de omgeving.
Lees meer over de DoeZoo in Leens in dit blog.
Speurtocht of stadswandeling met kinderen
Een gewone stadswandeling kan met kinderen best snel veranderen in gemopper. Daarom is een speurtocht of kinderstadswandeling in Groningen een goed idee. Kinderen hebben dan onderweg iets te doen: zoeken, tellen, vragen beantwoorden of opdrachten uitvoeren.
Wij deden eerder een Kijk- & Zoektocht door de stad. Die maakte de wandeling veel leuker. De kinderen moesten letten op details in gevels, gebouwen en straatjes. Daardoor zagen ze veel meer dan wanneer we gewoon “even door de stad” waren gelopen.
Het aanbod aan speurtochten kan veranderen. Vraag bij de Groningen Store of Visit Groningen welke kinderroutes er op dit moment beschikbaar zijn. Ook online vind je verschillende speurtochten en stadsroutes voor gezinnen.

[caption id="attachment_12477" align="aligncenter" width="1024"]
De oplossing laten controleren na een speurtocht door Groningen.
Tip: lees ook de tips van local Marcella voor bezienswaardigheden in Groningen.
Groninger Museum met kinderen
Een andere bekende plek in Groningen is het Groninger Museum. Het kleurrijke gebouw vlak bij het station valt meteen op. Of het museum leuk is met kinderen, hangt af van de tentoonstelling die er op dat moment te zien is.
Soms zijn de exposities heel geschikt voor gezinnen, soms wat minder. Kijk daarom vooraf even op de website van het museum. Alleen al de buitenkant van het gebouw is leuk om te bekijken als je toch bij het station bent.
Voor kinderen die houden van kleur, kunst en bijzondere gebouwen kan het Groninger Museum een mooie aanvulling zijn op je stedentrip. Voor kinderen die vooral willen doen, is Storyworld waarschijnlijk een veiligere keuze.
Noorderplantsoen en speeltuinen
Wil je tijdens je stedentrip Groningen met kinderen even uit de drukte? Ga dan naar het Noorderplantsoen. Dit stadspark ligt op loopafstand van het centrum en is een fijne plek om even te wandelen, picknicken of spelen.
Kinderen kunnen hier rennen, eendjes kijken en energie kwijt. Zeker als je veel door de stad hebt gelopen, is een parkstop heel welkom. In en rond het centrum zijn daarnaast meerdere kleinere speeltuinen te vinden.
Een citytrip met kinderen wordt vaak leuker als je niet alleen attracties plant, maar ook momenten waarop ze gewoon even vrij kunnen spelen.

Ligging Groningen
Groningen ligt in het noorden van Nederland. Vanuit veel plekken in Nederland ben je wel even onderweg, maar juist daardoor voelt een weekendje Groningen echt als weg zijn.
Overnachten in Groningen met kinderen
Voor een weekendje Groningen met kinderen is een hotel met familiekamer of connecting rooms ideaal. Dan hebben kinderen hun eigen slaapplek en heb je als ouder ’s avonds nog wat ruimte.
Wij verbleven destijds in Apollo Hotel Groningen. Dat hotel heet inmiddels Leonardo Hotel Groningen Stadspark. Het ligt niet midden in het centrum, maar is goed bereikbaar en handig als je met de auto komt. Vanuit het hotel ben je snel in de stad.
Wil je liever alles lopend doen? Kies dan een hotel in of rond het centrum. Let wel goed op parkeren, want dat kan in steden flink oplopen. Kom je met de trein, dan is een hotel bij het station of centrum vaak praktischer.
Parkeren en vervoer in Groningen
Groningen is een fietsstad en het centrum is niet ideaal om steeds met de auto doorheen te rijden. Kom je met de auto, dan kun je parkeren in een parkeergarage of gebruikmaken van een P+R-terrein aan de rand van de stad.
Een P+R is vaak voordelig en praktisch. Je parkeert buiten het centrum en reist met de bus verder de stad in. Zeker op drukke dagen kan dat veel gedoe besparen.
In het centrum kun je veel lopend doen. Voor een weekendje Groningen met kinderen heb je meestal geen auto nodig zodra je eenmaal in de stad bent. Alleen voor uitstapjes buiten de stad, zoals DoeZoo in Leens, is een auto handig.
Praktische tips voor Groningen met kinderen
Een stedentrip Groningen met kinderen is het leukst als je de planning niet te vol maakt. Kies één grote activiteit per dag en laat ruimte voor spontane stops.
Handige tips:
- Beklim de Martinitoren aan het begin van je bezoek. Dan hebben kinderen meteen overzicht over de stad.
- Plan Storyworld of het Forum bij regenachtig weer.
- Check vooraf of GRID tijdelijke tentoonstellingen of activiteiten heeft.
- Gebruik een speurtocht om wandelen leuker te maken voor kinderen.
- Neem contant geld of meerdere betaalopties mee voor kleine aankopen op de markt of bij oudere automaten.
- Ga naar het Noorderplantsoen als kinderen even willen rennen of spelen.
- Kies bij voorkeur een hotel met familiekamer of connecting rooms.
- Controleer actuele openingstijden en ticketprijzen altijd vooraf.
Planning voor een weekend Groningen met kinderen
Heb je twee dagen in Groningen? Dan kun je bijvoorbeeld deze planning aanhouden.
Dag 1
Start bij de Grote Markt en beklim de Martinitoren. Wandel daarna door het centrum, langs de Vismarkt en de gezellige winkelstraten. Ga in de middag naar Storyworld in het Forum en sluit af met het uitzicht vanaf het dakterras.
Dag 2
Doe een speurtocht of stadswandeling door Groningen. Ga daarna naar het Noorderplantsoen of kies voor een uitstapje naar DoeZoo in Leens. Reis je met de trein? Dan is een bezoek aan het Groninger Museum of nog even rondkijken in het Forum handiger dan een uitstapje buiten de stad.
Is Groningen leuk met kinderen?
Ja, Groningen is heel leuk met kinderen. De stad is overzichtelijk, gezellig en anders dan veel andere Nederlandse steden. Je hebt er genoeg te doen voor een weekend, zonder dat je dagenlang van attractie naar attractie hoeft.
Voor jonge kinderen zijn de Martinitoren, een speurtocht, het Forum, speeltuinen en DoeZoo leuk. Voor oudere kinderen zijn Storyworld, het uitzicht vanaf het Forum, shoppen, de markt en het Groninger Museum interessant. En voor ouders is Groningen gewoon een fijne stad met goede horeca, mooie straten en een relaxte sfeer.
Staat een citytrip Groningen met kinderen nu ook op jouw lijstje?
Meer lezen
Op zoek naar meer stedentrips in Nederland? Klik en kijk voor meer inspiratie:
- Stedentrip Arnhem met kinderen
- Stedentrip Nijmegen met kinderen
- Stedentrip Middelburg met kinderen
- Stedentrip Utrecht met kinderen
- Een dag in Sneek met kinderen
Of ga naar alle stedentripblogs op onze pagina:



Jaaa Groningen! Wat leuk dat jullie in het hoge noorden geweest zijn 😀
We zijn ook blij eindelijk wat meer blogs over het noorden van Nederland toe te kunnen voegen 🙂
Je had ook even een bezoekje moeten brengen aan Boekhandel Riemer. Ontzettend leuk ingericht, heel veel gave (kinder)boeken en een heuse oldtimer in de winkel waar je lekker in mag spelen. Op nog geen vijf minuten lopen van de Grote Markt af.
Die zetten we op de lijst voor de volgende keer 🙂
Leuk om te lezen en goed om te horen!
Groetjes
Leuk dat je het blog hebt gelezen. Jolinda & gezin hebben genoten!
Groningen is een leuke stad voor een city trip met de kinderen. Het is er lekker rustig, mooi en er zijn genoeg dingen te doen. Ook voor de overnachtingen is Groningen een goede stad.
Leuk om te lezen. De vvv speurtocht is er alleen helaas niet meer. Gisteren de stad bezocht. Ook zonder speurtocht een leuke dag gehad.
Ah jammer zeg, maar dank voor het laten weten!